مفهوم رنگ ها و به كار گيري آن در ليبل و بسته بندي

 مفهوم رنگ ها در ليبل بسته بندي 

 رنگ سفيد احساس خنكى، معصوميت، صداقت و پاكى را القا كرده و به خصوص وقتى با رنگ آبى بيايد تركيب مناسبى را ارائه مى كند. رنگ مشكى در سال هاى اخير به دليل عميق بودن و خنثى بودن با اينكه سمبل اندوه است در بسيارى از ليبل و بسته بندي هاى لوكس مانند عطريات و... استفاده مى شود كه درواقع يك نوع حس اشرافى را القا مى كند.  سبز آرام ترين رنگ هاست و در هيچ جهتى حركت نمى كند و سمبل فرهنگ بورژوازى است كه بى حركتى را تداعى مى كند. در واقع سبز، اميد زندگى است و آبى مملو از تفكر و جديت است. سرخ علامت شادى، نيرو، قدرت مردانگى و تحرك است. هم جديت و هم وقار و مهربانى را القا مى كند و هر چه تيره تر مى شود جدى تر و عميق تر و جسمانى تر مى شود و در حالت صورتى رمانتيسم و خجالتى بودن را القا مى كند. نارنجى رنگى زنانه است كه زندگى روحانى درونى را القا مى كند كه هر چه تاريك تر مى شود بشر را بيشتر به سمت بى نهايت مى خواند. زرد پر سر و صداترين و خيره كننده ترين و پردوام ترين رنگ است و برخلاف آبى عمق را القا نمى كند. بنفش انديشه اى متفكر و عرفانى و رازگونه را القا مى نمايد.

طراحى انواع خطوط در ليبل و بسته بندي

يك طراح ليبل و بسته بندي بايد زوايه ديد جامعى نسبت به خط داشته باشد كه توانايى و تجربه چشم هايش در تشخيص اين موضوع در نشريات و پوسترها و علائم خيابانى ناشى مى شود. هر نوع از ليبل و بسته بندي، نوع خاصى از خطوط را طلب مى كند. مثلاً در جعبه هاى شيرينى و شكلات بايد حروف نرم و كشيده استفاده شود تا حالتى باريك و زيبا داشته باشد. در جعبه هاى ديسك هاى كامپيوتر از حروف محكم استفاده مى شود كه دوام را تداعى مى كند. در مورد محصولاتى كه خواندن اطلاعات آنها ضرورى است مثلاً داروها، خوانا بودن حروف مهم است و در نهايت براى بچه ها انتخاب حروف درشت مطلوب تر است.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط نادر رفيعي | ۲۷ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۴:۱۶:۱۸ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

نكات ليبل و بسته بندي مطلوب

  استفاده از ليبل و بسته بندي در محصولات  

.در فروشگاه هاي بزرگ براي جلب توجه مشتريان از محصولاتي كه ليبل و بسته بندي زيباتر و شكيل تري در قسمت ورودي مشتريان استفاده ميشود.محصوللات متفاوتي را در سراسر بازار مي بينيم كه با ليبل و بسته بندي متفاوتي مختص هر محصول در بازار توليد و عرضه مي شود.

نكته ديگري كه در ليبل و بسته بندي محصولات از اهميت خاصي برخوردار است برچسب هولوگرام و باركد است ،  زماني كه محصولي را انتخاب ميكنيد به تاريخ توليد و انقضاي آن محصول هم دقت كنيد.

 كاربرد  ليبل و بسته بندي 

امروزه از ليبل و بسته بندى فقط براى محافظت از كالا استفاده نمى شود، بلكه براى آن نقش ها و مسئوليت هاى زيادى قائلند. از جمله اينكه ارزش افزوده ايجاد كند و به خريدار پرستيژ و اطلاعات دهد. بايد مشترى را جلب كند، جذابيت داشته باشد، شخصيت و شأن مشترى را حفظ كند و به مصرف كننده احترام بگذارد. فرهنگ و ارزش ها را در كشور هدف در نظر داشته باشد و از فرهنگى استفاده كند كه براى مردم لذت بخش است. نوع و جنس مواد اوليه از نظر بهداشتى و ايمنى مناسب انتخاب شود و سلامتى در مورد مصرف را تضمين كند. گفتنى است نبايد هزينه  ليبل و بسته بندى آنقدر زياد باشد كه بهاى فروش كالا را نسبت به كالاهاى مشابه غير قابل رقابت كند. ليبل و بسته بندي بايد طورى طراحى شود كه دسترسى به كالا راحت و به راحتى قابل حمل باشد، به خود كالا لطمه نزند و مطابق با استانداردها، مقررات بازار و كشور مورد نظر باشد.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط نادر رفيعي | ۲۵ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۴۵:۴۶ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

نتيجه گيري محصول بسته بندي شده

نتيجه گيري محصول بسته بندي شده 

. بسته بندي محصول  نقش فروشنده را در ارتباط با انتقال اطلاعات به مشتري  در مورد محصول به نحو تاثير گذارياجرا ميكند. بسته بندي نامناسب و بد شكل  بر روحيه مصرف كننده و مشتري اثر منفي  مي گذارد. بسته بندي كالاها نيز مثل انسان ها پير و فرسوده فروش و گسترش بازار تغيير در ليبل و بسته بندي ضروري و اجباري  است. وظيفه بسته بندي، حفاظت  از محصول مشتري  و مصرف كننده است، ايجاد اطمينان از كالا، فراهم كردن راحتي مصرف كننده، وسيله اي براي ايجاد ارتباط با مشتري، داشتن ارزش استفاده مجدد، تقسيم بازار هدف، تجلي هويتي خاص براي محصول، گسترش دوره حيات محصول، متمايز كردن محصول، كمك به عمليات خرده فروشي، فراهم كردن وضعيت براي بهره برداري بيشتر از بازارهاي بالقوه، تناسب با سرعت توليد است. با توجه به عوامل متعددي كه در تصميم گيري در مورد طرح بسته بندي بايد لحاظ گردد از جمله كيفيت- هزينه كه گاهي متناقض هم هست مديران بايد تصميم گيري در مورد خصوصيات ليبل و بسته بندي را با توجه به ديگر عناصر تركيب بازاريابي اتخاذ كنند.

  عوامل مواثر بر  بسته بندي  •  تعيين خصوصيات بازارهاي هدف
  • تجزيه و تحليل نقاط قوت و ضعف شركت از نظر توليد، توزيع و رقابت
  • تجزيه و تحليل موضع محصول در بازار
  •  بررسي انديشه هاي نو و خلاق
  •  اجراي طرح و آزمايش بازار است.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط نادر رفيعي | ۱۳ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۴:۳۶:۴۴ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |