فرآيند هولوگرافي ديجيتالي فرآيند هولوگرافي ديجيتالي

هولوگرافي يك فرآيند آنالوگ بود و به سيستم چاپگر نياز داشت .بنابراين هر هولوگرافر دوربين منحصر به فرد خود را دارد و نوع منحصر به فرد از ثبت را دارد كه به چهار دسته تقسيم مي شود . هولوگرافي شكل جديدي از ظهور انقلاب ديجيتالي است كه در سياره ي ما در جريان است و اين تصاوير هولوگرافي  اين رسانه ي مهيج را براي هنرمندان ديجيتال فراهم مي سازد .يك انجمن  بين المللي از هنرمندان هولوگرافي   در سال 1970 و 1980 براي كنفرانس و گردهمايي هاي متفاوت جمع مي شوند .مركز اصلي اين جلسات موزه ي هولوگرافي نيويورك است .اين مراحل فبل از انقلاب ديجيتالي صورت گرفته است .

هولوگرام و پيدايش آن ها 

از هولوگرام ها به عنوان يك ابزار امنيتي بر روي كارت هاي اعتباري و بسته بندي ها استفاده مي شود و در درون بسياري از ابزار هاي صنعتي نهفته مي باشد (اسكنرهاي سوپرماركت ،و نمايش هاي نظامي و...).از سوي ديگر بخش ابداعي هولوگرام نيز با مشكل مواجه شد .

براي بسياري از افراد مفهوم واژه ي هولوگرام به صحنه ي از ياد نرفتني پرنسس ليا در فيلم استار وار باز مي گردد هنگامي كه پرنسس به عنوان يك تصوير از يك ربات دوست داشتني مشاهده مي گردد .به هر حال آن تصاوير از ميانه ي سال 1970 يك تصوير پردازي براي آينده به شمار مي آيد .هولوگرام در شكل و نوع با يكديگر و نسبت به تصوير نمايش داده شده در فيلم متفاوت هستند .از آن پس  هولوگرافي يك راندمان پر دست انداز داشت . 


ادامه مطلب
نوشته شده توسط نادر رفيعي | ۳۰ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۱۶:۱۶ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

هولوگرام‌هاي دات‌ماتريكس

 هولوگرام‌هاي دات‌ماتريكس

.

هولوگرام‌هاي دات‌ماتريكس جنبشي به دليل فاصله كم زاويه‌هاي نوردهي، به مراتب حركتي نرم‌تر از هولوگرام‌هاي جنبشيدو بعدي و سه بعدي دارند. زماني كه هولوگرام دات ماتريكس با سه بعدي / دو بعدي تركيب مي‌شود، برچسب در بهترين حالت درخشندگي و متغيرترين حالت جنبشي قرار مي‌گيرد.

يك هولوگرم چند لايه است كه مي‌تواند جنبه امنيتي نيز داشته باشددر اين نوع مي‌توان از هولوگرام‌هاي سه بعدي، دو بعدي و دات‌ماتريكس استفاده كرد. با نوردهي در زاويه‌هاي متفاوت و پشت سر هم به اين هولوگرام‌ها مي‌توان هولوگرام‌هاي جنبشي ايجاد كرد. 

هولوگرام پالسي چيست ؟


‌پالسي‌ در اين هولوگرام‌ها نور ليزر به طور مستقيم به فتوپليمر برخورد كرده و عمليات واسطه (بدست آوردن هولوگرام اصلي و سپس بدست آوردن فرم نيكلي ) وجود ندارد. نام ليزري كه براي نگاشت اين هولوگرام استفاده مي‌شود پالس نام دارد. به همين دليل به اين هولوگرام‌ها، هولوگرام پالسي گفته مي‌شود. ليزر پالس با توان بالاتري از ليزر‌هاي پيوسته و در زمان ميلي ثانيه نوردهي مي‌كند. مزيت ليزر پالس، زمان نوردهي سريع است كه از به وجود آمدن جزئي‌ترين حركت( كه باعث خرابي هولوگرام مي‌شود) جلوگيري مي‌كند. اين ليزر بيشتر براي عكسبرداري از چهره مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

اين هولوگرام، يك هولوگرام متحرك است و به اين صورت ايجاد مي‌شود كه در هنگام نگاشت آن، فريم‌هاي مختلفي از يك تصوير در حال حركت ( مانند تصاوير ايجاد كننده انيميشن )به ترتيب و به صورت مجزا در مقابل نور ليزر قرار داده شده و توسط نور ليزر روي سطح حساس به نور ثبت مي‌شود. براي هر فريم نوردهي مجزايي صورت مي‌گيرد و بسته به ميزان قابليت سطح حساس براي ثبت اين فريم‌ها، ميزان نوردهي مي‌تواند افزايش پيدا كند.

 


ادامه مطلب
نوشته شده توسط نادر رفيعي | ۴ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۵۵:۲۰ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

مفهوم رنگ ها و به كار گيري آن در ليبل و بسته بندي

 مفهوم رنگ ها در ليبل بسته بندي 

 رنگ سفيد احساس خنكى، معصوميت، صداقت و پاكى را القا كرده و به خصوص وقتى با رنگ آبى بيايد تركيب مناسبى را ارائه مى كند. رنگ مشكى در سال هاى اخير به دليل عميق بودن و خنثى بودن با اينكه سمبل اندوه است در بسيارى از ليبل و بسته بندي هاى لوكس مانند عطريات و... استفاده مى شود كه درواقع يك نوع حس اشرافى را القا مى كند.  سبز آرام ترين رنگ هاست و در هيچ جهتى حركت نمى كند و سمبل فرهنگ بورژوازى است كه بى حركتى را تداعى مى كند. در واقع سبز، اميد زندگى است و آبى مملو از تفكر و جديت است. سرخ علامت شادى، نيرو، قدرت مردانگى و تحرك است. هم جديت و هم وقار و مهربانى را القا مى كند و هر چه تيره تر مى شود جدى تر و عميق تر و جسمانى تر مى شود و در حالت صورتى رمانتيسم و خجالتى بودن را القا مى كند. نارنجى رنگى زنانه است كه زندگى روحانى درونى را القا مى كند كه هر چه تاريك تر مى شود بشر را بيشتر به سمت بى نهايت مى خواند. زرد پر سر و صداترين و خيره كننده ترين و پردوام ترين رنگ است و برخلاف آبى عمق را القا نمى كند. بنفش انديشه اى متفكر و عرفانى و رازگونه را القا مى نمايد.

طراحى انواع خطوط در ليبل و بسته بندي

يك طراح ليبل و بسته بندي بايد زوايه ديد جامعى نسبت به خط داشته باشد كه توانايى و تجربه چشم هايش در تشخيص اين موضوع در نشريات و پوسترها و علائم خيابانى ناشى مى شود. هر نوع از ليبل و بسته بندي، نوع خاصى از خطوط را طلب مى كند. مثلاً در جعبه هاى شيرينى و شكلات بايد حروف نرم و كشيده استفاده شود تا حالتى باريك و زيبا داشته باشد. در جعبه هاى ديسك هاى كامپيوتر از حروف محكم استفاده مى شود كه دوام را تداعى مى كند. در مورد محصولاتى كه خواندن اطلاعات آنها ضرورى است مثلاً داروها، خوانا بودن حروف مهم است و در نهايت براى بچه ها انتخاب حروف درشت مطلوب تر است.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط نادر رفيعي | ۲۷ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۴:۱۶:۱۸ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

نكات ليبل و بسته بندي مطلوب

  استفاده از ليبل و بسته بندي در محصولات  

.در فروشگاه هاي بزرگ براي جلب توجه مشتريان از محصولاتي كه ليبل و بسته بندي زيباتر و شكيل تري در قسمت ورودي مشتريان استفاده ميشود.محصوللات متفاوتي را در سراسر بازار مي بينيم كه با ليبل و بسته بندي متفاوتي مختص هر محصول در بازار توليد و عرضه مي شود.

نكته ديگري كه در ليبل و بسته بندي محصولات از اهميت خاصي برخوردار است برچسب هولوگرام و باركد است ،  زماني كه محصولي را انتخاب ميكنيد به تاريخ توليد و انقضاي آن محصول هم دقت كنيد.

 كاربرد  ليبل و بسته بندي 

امروزه از ليبل و بسته بندى فقط براى محافظت از كالا استفاده نمى شود، بلكه براى آن نقش ها و مسئوليت هاى زيادى قائلند. از جمله اينكه ارزش افزوده ايجاد كند و به خريدار پرستيژ و اطلاعات دهد. بايد مشترى را جلب كند، جذابيت داشته باشد، شخصيت و شأن مشترى را حفظ كند و به مصرف كننده احترام بگذارد. فرهنگ و ارزش ها را در كشور هدف در نظر داشته باشد و از فرهنگى استفاده كند كه براى مردم لذت بخش است. نوع و جنس مواد اوليه از نظر بهداشتى و ايمنى مناسب انتخاب شود و سلامتى در مورد مصرف را تضمين كند. گفتنى است نبايد هزينه  ليبل و بسته بندى آنقدر زياد باشد كه بهاى فروش كالا را نسبت به كالاهاى مشابه غير قابل رقابت كند. ليبل و بسته بندي بايد طورى طراحى شود كه دسترسى به كالا راحت و به راحتى قابل حمل باشد، به خود كالا لطمه نزند و مطابق با استانداردها، مقررات بازار و كشور مورد نظر باشد.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط نادر رفيعي | ۲۵ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۴۵:۴۶ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

نتيجه گيري محصول بسته بندي شده

نتيجه گيري محصول بسته بندي شده 

. بسته بندي محصول  نقش فروشنده را در ارتباط با انتقال اطلاعات به مشتري  در مورد محصول به نحو تاثير گذارياجرا ميكند. بسته بندي نامناسب و بد شكل  بر روحيه مصرف كننده و مشتري اثر منفي  مي گذارد. بسته بندي كالاها نيز مثل انسان ها پير و فرسوده فروش و گسترش بازار تغيير در ليبل و بسته بندي ضروري و اجباري  است. وظيفه بسته بندي، حفاظت  از محصول مشتري  و مصرف كننده است، ايجاد اطمينان از كالا، فراهم كردن راحتي مصرف كننده، وسيله اي براي ايجاد ارتباط با مشتري، داشتن ارزش استفاده مجدد، تقسيم بازار هدف، تجلي هويتي خاص براي محصول، گسترش دوره حيات محصول، متمايز كردن محصول، كمك به عمليات خرده فروشي، فراهم كردن وضعيت براي بهره برداري بيشتر از بازارهاي بالقوه، تناسب با سرعت توليد است. با توجه به عوامل متعددي كه در تصميم گيري در مورد طرح بسته بندي بايد لحاظ گردد از جمله كيفيت- هزينه كه گاهي متناقض هم هست مديران بايد تصميم گيري در مورد خصوصيات ليبل و بسته بندي را با توجه به ديگر عناصر تركيب بازاريابي اتخاذ كنند.

  عوامل مواثر بر  بسته بندي  •  تعيين خصوصيات بازارهاي هدف
  • تجزيه و تحليل نقاط قوت و ضعف شركت از نظر توليد، توزيع و رقابت
  • تجزيه و تحليل موضع محصول در بازار
  •  بررسي انديشه هاي نو و خلاق
  •  اجراي طرح و آزمايش بازار است.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط نادر رفيعي | ۱۳ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۴:۳۶:۴۴ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

جايگزين ليزر هاي هولوگرافي

جايگزين براي ليزرهاي هولوگرافي 

از هر نوع ليزري براي  ساخت هولوگرام استفاده نميشود. براي مواد ثبت­ كننده­ PFG-03M و PFG-01 حساس به نور قرمز،  بايد از ليزري با طول موج بين 632 تا 670nm بهره برد . ليزر هولوگرافي  بايد داراي فركانس پايدار شده­ يك شكل باشد و نيز طول چسبندگي كافي (حداقل يك پا يا 30 سانتي­متر) و خروجي كافي (حداقل 1.5mW) داشته باشد، اكثر ليزرهاي هليوم-نئون (HeNe) قرمز، براي هولوگرافي مناسبند، اين در حالي است كهاكثرليزرهاي اشاره ­گر اصلا تاثيري ندارند.

با ليزر خود،ممكن است به يك پرتو افكن نوري ديگر نياز پيدا كنيم، در حالي كه طيف گسترده ­اي از لنزها كار مي­كنند، ما توصيه مي­كنيم كه از يك آينه­ مقعر سطح اولي (first-surface) استفاده كنيد (كه در فروشگاه­ هاي لوازم نوري در حدود 35 دلار فروخته مي­شود). شما به يك لنزي احتياج خواهيد داشت كه پرتوي ليزر را براي پوشش دادن صفحه­ ثبت به طور كافي بيفشاند، در زماني كه ليزر در حدود 12 تا 14 اينچي (30 تا 60cm) از صفحه قرار مي­گيرد.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط نادر رفيعي | ۲۴ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۰۷:۳۵ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

انجمن توليد كننده هاي هولوگرام

انجمن بين المللي توليد كنندگان هولوگرام

دكتر مارك ديكز، مدير شناسايي بين المللي از فن آوريهاي نوري و احراز هويت و سردبير هولوگرافي، به طوررسمي به مقام دبير كل انجمن بين المللي توليد كنندگان هولوگرام(IHMA) در دسامبر پس از بازنشستگي ايان لنكستر منصوب شد. در اينجا، او نماي كلي از پيشرفتهاي اخير و برنامه هاي آينده براي اين انجمن را تشريح مي كند.

توليد كنندگان هولوگرام  

اولا، مي خواهم از اين فرصت استفاده كنم و بگويم چگونه من در حال حاضر داراي امتياز و احترام شدم براي اينكه وظيفه سردبير كل را بعهده بگيرم و از ايان و هيئت مديره براي حمايت و دادن اين وظيفه و پيشرفت تشكر كنم. اين وظيفه اي است كه در قلب آن "شما" هستيد. اعضاي IHMA و صنعت هولوگرافي به عنوان مجموعه اي واحد است.

پيش بيني براي آينده توليد كنندگان هولوگرام

پيش بيني خود من براي آينده اين صنعت در امسال اين است كه اين صنعت در بخش سند امنيتي تا ميزان متوسطي رشد، نوآوري و تكامل ادامه پيدا مي كند. ما راي اعتماد مستمر را در استفاده از هولوگرام ها به عنوان دستگاه هاي امنيتي در هر دو تمبر، جاييكه آنهاا مي توانند با كد تركيب شده باشند و در اسكناس، كه اخيرا در سري جديد نوشته هاي يورو درج شده است، نوشته هاي اسكناس هايي كانادايي، سري هاي نيوزيلند، گرجستان و در شكل ((Shekel) 200 جديد اسراييل ديده ايم ( اين تركيبات اخير، اولين هولوگرام حجميي  در اسكناس ها مي باشد) .

اين ويژگيهاي هولوگرافي و زنجيره عرضه براي توليد آنها در سال هاي آينده به وضوح ادامه پيدا خواهند كرد، برخلاف من كه به نوآوريهاي تدريجي در تركيبويژگيهاي هولوگرام با پيشرفت و تغييرات طراحي مشكوك هستم.

به طور مشابه، در ID ما يك راي اعتماد بيشتر در هولوگرافي را ديده ايم كه با راه اندازي گذرنامه هاي جديد بريتانيا اين  لمينت هاي هولوگرافي را حفظ كرده ايم.

در موارد ديگر همانند بسته بندي، نوآوري هاي جديد همانگونه كه در كنفرانس هولوگرافي شانگهاي با عرضه كردن نوآوري جديد در بسته بندي سازگار با محيط زيست لنزهاي فرنل مشاهده شده است كه فويل و لمينت را توسط چوب و مشتقات آن منتقل مي كنند، كهه ميتواند شروع خوبي براي يك رشد سريع باشد. 

از نظر بخش نمايش هولوگرام ، در حالي كه در زمان فروش با هولوگرام هاي برجسته مسطح بسيار كمتر مقايسه مي شوند، برخي گام هاي قابل توجه در ساخت فن آوري و توسعه مواد در طول چند سال گذشته وجود داشته است. شايد سال 20166 سالي باشد كهه به ثمر خواهد رسيد و به رسميت شناختن آن سزاوار است.
هولوگرافي

موارد ديگري كه از جلوه هاي نوري هولوگرافي (HOEs) استفاده مي كنند، داراي پتانسيل زياد، به خصوص در حال حاضر با هولولنز مايكروسافت، گوگل شيشه اي، سيستم نمايش و نوآوري كه مطمئنا از شركت Magic Leapp ظهور كرده است. اين موردي است كهه مطمئنا در آينده با كاربردهاي متعددي رشد مي كند.

در نهايت، اگرچه هيچ يك از موارد بالا را 100% نمي توان پيش بيني كرد، اما يك پيش بيني وجود دارد كه من معتقدم مي توانم انجام دهم و آن صنعت هولوگرافي است كه پايدار نخواهد بود، مگر اينكه با نوآوري، تحول ادامه يابد و كاربردهاي جديدي را بيابد.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط نادر رفيعي | ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۳:۴۳:۱۴ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |